RU EN UA
Записаться на консультацию
Прикрепить документ
Загрузить Изменить Удалить
Очистить
Блог
Михайло Хруленко - адвокат

Специализация: корпоративне право, кримінальне право, податкове право

Образование: Національний університет «Острозька академія», 2009; University of London (Лондонський університет)

Записей в блоге: 44 Смотреть все записи

Банк анулював заборгованість по кредиту: з якої суми платити ПДФО?

У прощеній банком заборгованості по кредитному договору податківці вбачають дохід і вимагають сплатити з такої суми податок на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО). При цьому, часто до оподатковуваного доходу включають все - основну суму прощеного боргу, суми анульованих штрафних санкцій та процентів. Чи правомірно це? Не зовсім - такої позиції дотримуються у своїй практиці суди. ПДФО сплачується ТІЛЬКИ з основної суми прощеного боргу. Натомість, анульовані проценти та штрафні санкції до доходу в контексті сплати ПДФО не включаються.

У постанові від 21 листопада 2018 року по справі №813/279/16 Верховний Суд, серед іншого, зазначив таке. Відповідно до підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (в редакції, чинній з 1 січня 2015 року) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.

Тобто, законодавець під додатковим благом розуміє тільки основну суму боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і не включає в цю суму боргу (кредиту) проценти, прощені (анульовані) кредитором.

Наведене підтверджується і змінами, які в подальшому внесені до законодавства, зокрема, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань» від 09.04.2015  №321-VIII, який набрав чинності 07.05.2015, редакція підпункту 165.1.55 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України була доповнена абзацом другим, у зв'язку з чим сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності не підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

 

За матеріалами: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78022807

 

Маєте сумніви щодо правомірності дій контролюючих органів, кредиторів чи контрагентів? Заручіться підтримкою юридичного партнера - звертайтесь за консультацією до Адвокатського об’єднання “Скіф”.

05. 12. 2018
|
5
/
1
| 0 комментариев |