RU EN UA
Записаться на консультацию
Прикрепить документ
Загрузить Изменить Удалить
Очистить
Блог
Кудрявцев Павло - керуючий партнер

Специализация: цивільне право, кримінальне право, виборче право

Образование: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003

Записей в блоге: 79 Смотреть все записи

Чи законна несплата аліментів під час війни?

З введенням воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року були внесені доповнення і до закону «Про виконавче провадження».

Із 26 березня 2022 року тимчасово припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника, крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни РФ.

Зазначене обмеження не застосовується до громадян РФ, які проживають на території України на законних підставах.

Це означає, що воєнний стан не звільняє від обов’язку повноцінно виконувати рішення суду про сплату аліментів.

Звертаємо увагу, що прийнятими вищевказаним Законом змінами не передбачено заборони нарахування та стягнення пені за прострочення сплати аліментів.

Тобто, при несвоєчасній оплаті аліментів у платника виникає заборгованість, на яку нараховується пеня (1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, але не більше 100% заборгованості(ст. 196 Сімейного кодексу  України).

Якщо особа не працює або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, то заборгованість розраховується виходячи із середньої заробітної плати для даної місцевості.

Варто розуміти, що пеня як вид відповідальності не стягується з боржника автоматично. Для цього стягувачу необхідно отримати рішення суду про стягнення пені. Після набрання таким рішенням законної сили його виконання може бути здійснено в загальному порядку.

Наслідки несплати аліментів під час воєнного стану.

Щодо наслідків ухилення від спати аліментів, то окрім стягнення пені наразі продовжують діяти всі ті заходи, що існували до введення воєнного стану:

Адміністративна відповідальність:

Ст. 183-1 КУпАП передбачає стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк:

  • від 120 до 240 год. - якщо заборгованість більше 6 місяців або заборгованість більше 3 місяців в разі несплати аліменти на утримання дитини з інвалідністю;
  • від 240 до 360 год. - у разі несплати аліментів впродовж 2 місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.

Кримінальна відповідальність:

  • громадські роботи на строк від 80 до 120 годин, або арешт на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до 2-х років. Відповідальність настає за умисне злісне ухилення від сплати аліментів понад 3 місяці та після винесення обвинувального вироку суду (стаття 164 Кримінального кодексу України).

Законодавство передбачає й інші «стимулюючі» заходи для тих, хто тривалий час не платить аліменти. Наприклад, накладення на боржника додаткового штрафу при заборгованості понад 1 рік. Причому розмір штрафу збільшується (20%-30%-50%) в міру накопичення заборгованості (1-2-3 роки).

Усі ці заходи діють як у мирний час, так і протягом воєнного стану. Якщо можливості платити дійсно немає, то існують дієві правові механізми офіційно зменшити розмір аліментів і не потрапити до категорії «неплатників» з усіма відповідними наслідками.

20. 05. 2022
|
0
/
0
| 0 комментариев |