Верховна Рада України у першому читанні прийняла зміни до законодавства, які не дозволять правоохоронним органам вилучати електронні носії інформації (законопроект №3719).
Необхідність прийняття закону обґрунтована потребою удосконалення положень Кримінально-процесуального кодексу в частині проведення обшуку та вилучення електронних інформаційних систем (їх частин) з метою забезпечення додаткових гарантій законності при проведенні цих слідчих дій.
У пояснювальній записці до проекту закону зазначено, що зміни покликані законодавчо врегулювати 5 ключових проблем:
- безпідставні обшуки;
- безпідставне вилучення електронних інформаційних систем та їх частин;
- невідповідність обсягу вилученого майна меті обшуку та потребам досудового розслідування;
- надмірне застосування спецзаходів при обшуках;
- недопущення адвокатів під час обшуку.
Одним із важливих нововведень, підтриманих в першому читанні, є заборона вилучати сервери чи мобільні телефони при обшуках. Натомість, правоохоронці матимуть право тільки копіювати інформацію з електронних носіїв.
Законопроектом передбачено, що обшуки за участю спецпідрозділів у масках чи балаклавах зможуть бути проведені лише у випадках прямої терористичної загрози. Обшук повинен бути дозволений як виключний засіб та застосовуватись тільки у випадках, коли нема можливості отримати інформацію іншим шляхом. При цьому, чітка аргументація в його необхідності повинна бути прописана в дозволі.
Ще одне нововведення – надання права адвокатам бути присутніми на будь-якій стадії обшуку. Раніше, посилаючись на відповідні норми чинного законодавства, слідчі чи прокурори могли не допускати правозахисників.
Вважається, що прийнятий законопроект повинен захистити бізнес і надати впевненість у цільовому використанні коштів іноземним інвесторам.