RU EN UA
Записаться на консультацию
Прикрепить документ
Загрузить Изменить Удалить
Очистить
Блог
Кудрявцев Павло - керуючий партнер

Специализация: цивільне право, кримінальне право, виборче право

Образование: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003

Записей в блоге: 79 Смотреть все записи

Націоналізація майна російської федерації в Україні

7 березня 2022 р. набув чинності Закон України №2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».

Розглянемо основні положення цього Закону.

Предмет регулювання Закону - проведення примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів з мотивів суспільної необхідності (включаючи випадки, за яких це настійно вимагається військовою необхідністю) на користь держави Україна. 

Щодо кого може бути проведене примусове вилучення майна?

Закон поширюється на майно росії та її резидентів.

До резидентів закон відносить:

 • українських та іноземних юридичних осіб (їх філії, представництва), засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є/була росія або у яких має частку у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, інше членство (участь у будь-якій формі) у юридичній особі.

Водночас 01.04.2022 р. був прийнятий законопроєкт №7169 який вносить важливі зміни до Закону про примусове вилучення, а саме розширив поняття резидентів та включив до них:

 1. громадян російської федерації;
 2.  осіб, які не є громадянами рф, але мають найбільш тісний зв'язок з російською федерацією, мають місце проживання або займаються основною діяльністю;

За рішенням Ради національної безпеки і оборони України або суду, можуть прирівнюватися фізичні або юридичні особи (незалежно від громадянства, здійснення основної діяльності тощо):

 • які постійно перебувають за межами України або на тимчасово окупованій території України
 • які публічно заперечують чи підтримують здійснення збройної агресії росії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території;
 • які не зупинили чи не припинили здійснення своєї економічної (зокрема господарської) діяльності на території рф в період дії воєнного стану в Україні, введенного у зав’язку із здійсненням збройної агресії росії проти України.

Законопроект №7169 наразі підписаний головою Верховної Ради України та спрямований до підписання Президенту України. Після підписання та оприлюднення він одразу набуде чинності.

Яке майно може бути вилучене?

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, вилучене може бути:

 • рухоме і нерухоме майно;
 • кошти;
 • вклади у банках;
 • цінні папери;
 • корпоративні права;
 • інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать рф та її резидентам.

Закон передбачає примусове вилучення таких об'єктів без будь-якої компенсації вартості цих об'єктів.

Підстави примусового вилучення майна

Ч. 1 ст. 2 Закону «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» встановлює, що примусове вилучення майна можливе лише з мотивів суспільної необхідності та ґрунтується на принципах законності, прозорості, об’єктивності, відповідності меті, стратегічної важливості та ефективності.

Отже, націоналізація майна може відбутися лише тоді, коли суспільний інтерес у позбавленні об’єкта власності превалює над інтересом окремої особи.

Окрім того, законопроєктом №7169 уточнюється, що проведення примусового вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів здійснюється в рахунок майбутньої репарації на користь держави Україна, яка зазнала агресії з боку росії.

Процедура примусового вилучення майна

Перелік майна російської федерації та її резидентів, що підлягають примусовому вилученню, визначає Кабінет Міністрів України та вносить це рішення до Ради національної безпеки і оборони України (надалі - РНБО).

Рішення має містити інформацію, яка дозволяє ідентифікувати об’єкт, що підлягає вилученню, його власника, а також строки вилучення.

РНБО, приймає на своєму засіданні рішення про примусове вилучення в Україні майна рф та її резидентів, що вводиться в дію указом Президента України.

Відповідний указ Президента України затверджується Верховною Радою України шляхом прийняття закону. Такий закон має бути прийнятий протягом 6 місяців після скасування чи завершення воєнного стану в Україні. 

Згідно з Постановою КМУ «Про деякі питання виконання Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» від 10 травня 2022 р. № 552, об’єкти права власності російської федерації та її резидентів будуть передаватися у господарське відання державному підприємству «Національний фонд інвестицій України».

16. 05. 2022
|
0
/
0
| 0 комментариев |