RU EN UA
Записаться на консультацию
Прикрепить документ
Загрузить Изменить Удалить
Очистить
Блог
Михайло Хруленко - адвокат

Специализация: корпоративне право, кримінальне право, податкове право

Образование: Національний університет «Острозька академія», 2009; University of London (Лондонський університет)

Записей в блоге: 50 Смотреть все записи

Необхідні дії для отримання компенсації за падіння на льоду

В ніч на 11 грудня країну замість довгоочікуваного снігу накрили дощі та заморозки, що спричинило значний льодяний колапс на дорогах. Лише у Києві внаслідок ожеледиці на дорогах впродовж вихідних, 12-13 грудня, травмувалося понад 1369 осіб. Тож розберемо алгоритм дій для отримання компенсації за неприбраний сніг / лід та травми.

Доказова база для позовної заяви

В першу чергу необхідно зафіксувати факт отримання травми викликавши швидку допомогу (при цьому бажано залишатись біля місця де ви отримали травму). Ваш виклик вже буде зафіксованим в журналі реєстрації, а в первинній медичній документації буде зазначено характер травми, попередній діагноз і місце на яке прибула бригади швидкої допомоги. У випадку необхідності стаціонарного лікування, підтверджуючим документом послужить виписка з медичної карти. Для доказів щодо обґрунтування суми позову необхідно зберігати всі чеки, що підтверджують понесені вами витрати на лікування травм, які повинні відповідати приписам лікарів. Рекомендуємо підкріпити доказову базу: показаннями свідків, роздруківками прогнозів погоди на день отримання травми при можливості відео з камер спостереження.

Хто винен? Як визначити відповідальну особу?

Після фіксації факту отримання травми і комплектації всіх можливих доказів, наступним етапом є визначення належного відповідача, тобто відповідальної особи (балансоутримувача). При отриманні травми через ожеледицю обов’язково звертайте увагу на будівлі навколо місця падіння. Тому що, біля прибудинкової території, відповідальними будуть компанії, які надають послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, біля магазинів - власники або орендарі. Але щоб не гадати у кого на балансі дана ділянка це можна дізнатись надіславши запит до виконкому місцевої ради. 

Правова база для притягнення до відповідальності

Правовою підставою для подачі позову про отримання компенсації є ст. 17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", яка наділяє громадян правом звернутися з позовом про компенсацію шкоди, заподіяної майну або здоров'ю внаслідок дій або бездіяльності балансоутримувача об'єкта благоустрою. Ст. 18 цього ж Закону покладає на підприємства, організації та 2 установи з благоустрою обов’язок утримувати в належному стані об'єкти благоустрою. (Пам’ятайте, що балансоутримувачі зобов'язані також облагороджувати і прилеглу територію, розміри якої закріплюються в Правилах благоустрою кожного міста.) Окрім того недбайливим балансоутримувачам або компаніям, які обслуговують їх за договором, загрожує не лише матеріальна відповідальність в рамках цивільно-правових відносин, а й передбачена адміністративна відповідальність, за ст. 152 КУпАП (порушення норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів). 

Про судовий збір” для постраждалих

Згідно з Законом "Про судовий збір", при подачі позову про відшкодування шкоди заподіяної ушкодженням здоров'я ви звільняєтесь від сплати судового збору. Таким чином, при наявності достатніх доказів отримання травм і понесених витрат на лікування, можна отримати компенсацію. 

Судові рішення

На жаль, судова практика не багата прикладами притягнення до відповідальності за неприбраний сніг або непосипаний лід, через те, що далеко не всі громадяни, які отримали травму через ожеледицю знають про своє право отримати законну компенсацію за заподіяну моральну та матеріальну шкоду. Тому нижче для ознайомлення наведено декілька судових рішень різних часових діапазонів, а саме з 2017 по 2019 рік, де частково задовольнялися вимоги громадян про компенсацію (суму моральної шкоди, як правило, зменшують).

• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/69188849

• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78968332

• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/85354734

22. 12. 2020
|
0
/
0
| 0 комментариев |