У прес-службі Міністерства розвитку громад і територій України повідомили, що 4 грудня Верховна Рада прийняла Закон (законопроект № 2458) “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”, який захистить інтереси споживачів і поліпшить роботу виконавців комунальних послуг. Зокрема, Закон передбачає:
1. Спрощення механізму укладення договорів з виконавцями послуг.
⦁ Самостійний вибір споживачами виконавця з обслуговування їх мережі: оператора ГРМ чи іншої організації, що має дозвіл на виконання цих робіт. Якщо такий вибір не зробити, мережі автоматично будуть обслуговуватися місцевим оператором газорозподільних мереж на умовах, встановлених регулятором.
⦁ Можливість укладати публічні договори приєднання в сфері ЖКГ, що дозволить зменшити фінансові витрати і заощадити час як виконавцю, так і споживачам.
⦁ Мешканцям можна укласти договір як всім будинком (через загальні збори і протокол), так і окремо з оператором ГРМ, який виставить рахунок за обслуговування на кожну квартиру за індивідуальним договором.
2. Зменшення кількості платежів в платіжках.
⦁ Для публічного договору приєднання залишаться такі платежі: Тепло: плата за послугу з постачання теплової енергії, гарячої води та за абонентське обслуговування. Вода: плата за послугу з централізованого водопостачання, з централізованого водовідведення та за абонентське обслуговування.
⦁ Величина споживчої плати за воду або тепло в платіжці буде вказана одним рядком.
⦁ Тарифи і абонплата залежать від того, хто встановлює і обслуговує вузол комерційного обліку. Якщо власники роблять це самостійно, то платитимуть менше.
3. Визначення відповідальних осіб за технічне обслуговування газових мереж в будинках.
4. Можливість співвласникам багатоквартирних будинків отримати у користування або власність земельні ділянки, на яких розташовані їх будинки.
⦁ Місцева влада зобов'язана до 31 грудня 2021 року врегулювати питання відведення земельних ділянок під багатоквартирними будинками і прибудинкової території.
5. Завершення обладнання будинків лічильниками тепла і води
⦁ З'явиться можливість самостійної установки загальнобудинкових лічильників за рахунок співвласників (вузлів комерційного обліку).
Також Законом передбачено, що в разі не визначення співвласниками багатоквартирних будинків з формою управління будинком до 1 січня 2021 року, строком від 1 травня 2021 року органи місцевого самоврядування мають провести конкурси з призначення управителів.