Розглянемо як здійснюється розгляд справ МКС щодо злочинів проти людяності на прикладі розслідування в Грузії.
Грузія ратифікувала Римський статут 5 вересня 2003 року. Тому МКС може здійснювати свою юрисдикцію щодо злочинів, зазначених у Римському статуті, скоєних на території Грузії або її громадянами з 1 грудня 2003 року.
З 1 липня по 10 жовтня 2008 року на території Грузії в Південній Осетії здійснювалися бойові дії.
27 січня 2016 року прокурор відкрив розслідування у ситуації в Грузії, підпадають під юрисдикцію Суду в контексті міжнародного збройного конфлікту між 1 липня та 10 жовтня 2008 року, зокрема:
-
злочини проти людства: вбивства, примусове переселення населення та переслідування; і
-
військові злочини: напади на цивільне населення, умисне вбивство, умисне спрямування нападів на миротворців, знищення майна та пограбування.
Одним із пунктів розслідування, на якому наполягала грузинська сторона, є звинувачення в етнічних чистках грузинів.
Злочини приписують трьом сторонам: збройні сили Грузії, Південної Осетії та Росії.
На Росію не розповсюджується юрисдикція МКС, оскільки вона не ратифікувала Римський статут. Хоча і підписала документ ще у 2000 році. Але Росія співпрацює з МКС. Це означає, що у випадку визнання осіб винними у злочинах, Росія не зобов’язана видавати МКС цього злочинця, наприклад політичного чи воєнного керівника Росії.
Палата попереднього розслідування заявила, що отримала 6335 заяв від потерпілих з цього приводу, які були отримані 4 грудня 2015 року.
Прокурор МКС оголосив про попереднє вивчення ситуації в Грузії 14 серпня 2008 року. На підставі наявної інформації прокурор дійшов висновку, що є обґрунтовані підстави вважати, що злочини, віднесені до юрисдикції Суду, були вчинені в Грузії в контекст збройного конфлікту в серпні 2008 року.
Розслідування агресії щодо Грузії в МКС триває вже понад десять років, а конфлікт – вісім днів.
На даний час, справа призупинена на підставі принципу взаємодоповнюваності.