UA RU EN
Записатися на консультацію
Прикріпити документ
Завантажити Змінити Видалити
Очистити
Блог
Кудрявцев Павло - керуючий партнер

Спеціалізація: цивільне право, кримінальне право, виборче право

Освіта: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003

Записів у блозі: 24 Дивитися всі записи

Анулювання статусу платника єдиного податку: як відновити і що робити?

3. Чи є перспектива успішного оскарження?

Така перспектива є майже завжди, але шанси на успіх не завжди однакові. Не зважаючи на яке порушення податкового законодавства посилається контролюючий орган у своєму рішенні, значення мають не лише ці порушення, але й сама процедура, якої мають дотримуватися податківці. Основні підстави для оскарження, можна поділити на дві групи: змістовні та формальні.

Змістовною підставою є відсутність тих фактичних обставин, які податківці поклали в основу оскаржуваного рішення (наприклад, відсутність перевищення кількості найманих працівників, відсутність податкового боргу).

Формальною підставою є недотримання встановленої процедури прийняття рішення. Проте, не завжди одних лише формальних підстав буде достатньо для скасування рішення про анулювання. Тут бажано буде довести і те, що внаслідок процедурних порушень контролюючий орган припустився грубих помилок та не довів належними та допустимими доказами факт порушення єдинником податкового законодавства.

Важливою частиною процедури анулювання статусу єдинника є перевірка платника податку, за результатами якої обов’язково складається акт (це передбачено пунктом 299.11 Податкового кодексу України). При цьому, якщо стосовно платників єдиного податку І-ІІІ груп не уточнено вид перевірки (камеральна, виїзна чи невиїзна документальна, фактична), то для єдинників ІV групи абсолютно чітко визначено, що така перевірка має бути виїзною документальною. Як показує судова практика, у більшості випадків перевірка не проводилася, акт за її результатами не складалися, а одразу ж виносилося рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку.

Чи впливає відсутність перевірки та акту за її результатами на правомірність прийнятого рішення? Безумовно, адже не дослідивши факти, які вони вважають порушеннями, та не надавши платникові податку можливості надати свої заперечення на акт, податківці ґрунтують своє рішення на хибних припущеннях, а не на належних та допустимих доказах. Це підтверджується і численною судовою практикою, зокрема постановами Верховного Суду від 06.11.2018р. у справі №820/4721/17, від 19.11.2019р. у справі №200/5738/19-а, від 19.02.2019р. у справі №826/7216/17, від 03.12.2020р. у справі 200/9334/19-а..

4. Що робити з податками під час оскарження?

Податківці, рекомендують платити податки на загальних підставах, але:

По-перше, при зверненні до суду з’являється вимога не лише про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку, але й про поновлення статусу єдинника;

По-друге, коли статус платника єдиного податку буде поновлено, з правової точки зору вважатиметься, що він увесь цей час залишався єдинником, а отже і повинен був сплачувати лише ті податки, які передбачені для його системи оподаткування; По-третє, якщо з моменту анулювання реєстрації до моменту набрання законної сили рішенням суду єдинник сплачував податки як «загальносистемник» виникне проблема «переадміністрування» сплаченого податку на прибуток. Отже, на нашу думку варто продовжувати сплачувати податки, передбачені обраною групою єдиного податку, але вибір залишається за самим платником.

ВИСНОВКИ

Дізнавшись про анулювання реєстрації платником єдиного податку, варто проаналізувати відповідне рішення контролюючого органу і акт перевірки, на підставі якого воно було винесено. За відсутності акту та у випадку, коли рішення ґрунтується на недостовірних фактах, звертатися за скасуванням такого протиправного рішення і поновлення статусу єдинника до адміністративного суду. Шанси на успіх такого оскарження будуть високими, а економічна вигода від задоволення позову - безсумнівною.

02. 04. 2021
|
5
/
1
| 0 коментарів |