UA RU EN
Записатися на консультацію
Прикріпити документ
Завантажити Змінити Видалити
Очистити
Блог
Кудрявцев Павло - керуючий партнер

Спеціалізація: цивільне право, кримінальне право, виборче право

Освіта: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003

Записів у блозі: 24 Дивитися всі записи

Кабмін ввів новий вид субсидій: кому і на яких умовах вони дістануться

Компенсацію за скасування пільгового тарифу на електроенергію дадуть тільки до квітня
1 січня було скасовано пільговий тариф на електрику в 90 коп / кВт-год на зміну було введено єдиний тариф 1,68 грн / кВт-год, який поставив українців, чиї будинки знаходяться на електроопаленні, на грань виживання, особливо в сільській місцевості.
Для такої категорії споживачів влада обіцяла виділити фіксовану субсидію в 1000 грн. Однак згідно з постановою Кабміну, затвердженою 27 січня, це буде не субсидія і не тисяча гривень, крім того термін дії цього документа обмежений.

Компенсація
У документі Кабінету міністрів про «Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії» від 27 січня визначаються категорії населення, які отримають компенсацію за скасування з 1 січня 2021 року пільгового тарифу електроенергії. До цієї групи споживачів відносяться:
жителі житлових будинків («гостинок», квартир і гуртожитків), обладнаних електроопалювальними установками;
жителі не газифікованих багатоквартирних будинків, в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання;
багатодітні, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу.
Право на отримання компенсації надається всім споживачам, в тому числі в сільській місцевості, хто мав право на такий тариф за станом на 31 грудня 2020 року.
Компенсація надається на покриття різниці вартості спожитої електроенергії, яка виникла в результаті скасування знижених тарифів і застосування єдиної ціни, встановленої 1 січня, на всю суму втрат споживача, а не якусь її частину.

Обмеження
Документ також вносить і обмеження, так, одержувачі житлових субсидій не мають права розраховувати на компенсаційні виплати. Причиною тому є те, що в субсидіях вже повинні бути передбачені компенсації за тариф. Окремо, виплата компенсацій передбачена тільки за перший квартал 2021 року. Для перших двох категорій споживачів діє обмеження в 3 000 кВт-год на місяць. При розрахунку вартості не застосовується 30% знижка, яка була передбачена за станом на 31 грудня для населення, яке проживає в 30-км зоні АЕС.

Механізм
Не пізніше 2 числа місяця (лютий-квітень) постачальники відправляють в електронному вигляді Мінсоцполітики і НКРЕКУ (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) реєстр споживачів для визначення серед них одержувачів субсидій. Далі, Міністерство звіряє інформацію в регістрах з даними Єдиного державного реєстру одержувачів житлових субсидій та повертає списки назад, зазначивши серед споживачів тих хто має право на субсидію.
Постачальники, виключивши одержувачів субсидій, розраховують компенсації сум споживачам і до 10 числа подають Мінсоцполітики і НКРЕКУ заявки на перерахування коштів.
Мінсоцполітики протягом трьох днів після їх отримання переводить бюджетні кошти на їх поточні рахунки із спеціальним режимом використання. У разі вчинення перерахунку обсягів споживання одержувачам компенсації постачальники надають в міністерство до 1 травня додаткову заявку, і до 15 травня відомство здійснює перерахування коштів.
Невикористані кошти повертаються до держбюджету 1 червня.

Без оподаткування
Всі операції здійснюються без використання зусиль споживача. Постачальник електроенергії просто інформує його про надану компенсацію в квитанції і в особистому кабінеті. При цьому компенсації не видаються на руки подібно монетизованим субсидіям, спецрежим поточного рахунку постачальника автоматично зараховує кошти на особові рахунки отримувачів компенсацій. Розмір отриманої компенсації не враховується при обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соцдопомоги. Крім того, він не підлягає оподаткуванню.

Півтора мільярда на три місяці
Всього уряд має намір використовувати на компенсації за підвищення тарифу 1,4 млрд грн, які будуть взяті зі спецфонду держбюджету. Правда, незрозуміло, звідки в спецфонді можуть взятися «зайві» гроші, адже на виплату цих компенсацій гроші в держбюджет не закладали. Однак, як випливає з супровідних документів до постанови, Мінфін його не підтримав - значить, з фінансуванням статей витрат дійсно можуть бути неузгодженості. Іншою проблемою є короткий термін дії компенсації - він обмежений першим кварталом, тобто з квітня, як випливає з документа, тариф знову подорожчає.

04. 02. 2021
|
5
/
1
| 0 коментарів |