UA RU EN
Записатися на консультацію
Прикріпити документ
Завантажити Змінити Видалити
Очистити
Блог
Марина Юр'єва - адвокат

Спеціалізація: кримінальне право, адміністративне право, спортивне право

Освіта: Національний технічний університет України, 2003

Записів у блозі: 17 Дивитися всі записи

Оподаткування прощеного банком кредиту: сума боргу включається до доходу

В Державній фіскальній службі України дали роз’яснення про оподаткування прощеного банком кредиту. Роз'яснення стосуються доходу у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку за  договором банківського кредиту, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Зокрема, сума боргу, прощена кредитором за його самостійним рішенням до закінчення строку позовної давності в розмірі різниці, розрахованої цим кредитором відповідно до п. 8 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, не вважається додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Згідно з вказаною вище нормою, в розрахунок оподатковуваного доходу не включається сума, прощена кредитором в розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом НБУ на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти в гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Норма застосовується до фінансових кредитів в іноземній валюті, не погашених до 1 січня 2014 року.

Таким чином, з метою оподаткування доходи, отримані платником податку у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеної (анульованої) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, і суми, прощеної (анульованої) кредитором в розмірі різниці, розрахованої відповідно до п. 8 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, слід розглядати окремо.

З огляду на зазначене, у випадку, якщо банк в 2015 році анулював основну суму боргу (кредиту), а не суму в розмірі різниці, яка розраховується відповідно до пункту 8 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу, то з метою оподаткування сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом і включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з урахуванням норм підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу.

Роз’яснення з цього приводу надані в листі Державної фіскальної служби України від 1 серпня 2016 року № 8077/Л/99-99-13-02-03-14.

19. 08. 2016
|
4.7
/
29
| 0 коментарів |