UA RU EN
Записатися на консультацію
Прикріпити документ
Завантажити Змінити Видалити
Очистити
Блог
Кудрявцев Павло - керуючий партнер

Спеціалізація: цивільне право, кримінальне право, виборче право

Освіта: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003

Записів у блозі: 24 Дивитися всі записи

Як відшкодувати збитки з країни-агресора: росії

Позови про відшкодування збитків до країни-агресора: Росії

Внаслідок російського вторгнення за перші шість тижнів війни збитки, завдані українському бізнесу, оцінюються в $64– 85 млрд.

На сьогодні детальних механізмів отримання компенсації збитків для бізнесу не існує, однак посадовці анонсували їхню розробку найближчим часом.

Шляхами компенсації шкоди можуть бути:

  1. Відшкодування за рішенням спеціально створеної національної, міждержавної або міжнародної комісії (потенційний шлях);
  2. Індивідуальні позови до росії;
  3. Звернення до ЄСПЛ, Міжнародного Суду ООН.

 

Чи можу я подати позов проти російської федерації до судів України?

Так, ви можете позов проти росії подати до суду України.

Відповідно до ч. 1 ст. 49, п. 3 ч. 1 ст. 76  ЗУ  «Про міжнародне приватне право» (надалі по тексту - ЗУ «Про МПП»), шкода, завдана в Україні фізичній чи юридичній особі в результаті протиправних дій будь-якої іншої особи, може бути відшкодована за рішенням суду України на підставі застосування українського права.

При залученні до відповідальності іноземної держави, перш за все, виникають проблеми, пов’язані із користуванням нею юрисдикційним або судовим імунітетом, який фактично означає непідсудність суду іншої держави. 

Згідно з  ч. 1 ст. 79 ЗУ «Про МПП» пред’явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.

Наявність цієї норми фактично унеможливлює забезпечення доступу до правосуддя в Україні постраждалим від агресії рф проти України, оскільки суди мають закривати провадження у разі встановлення імунітету відповідача.

Проте, 14 квітня 2022 року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановою у справі № 308/9708/19 вирішив, що суди України, мають право ігнорувати імунітет росії та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.

Такий висновок Верховного Суду надає підстави для сподівань, що ви можете звернутися до суду на території України для отримання компенсації завданої вам шкоди.

 

До якого суду мені необхідно звернутися?

Підвідомчість справ про відшкодування шкоди іноземною державою прямо не визначена у законодавстві України.

У випадку подання такого позову:

  • фізичною особою спір буде розглядатися у порядку цивільного судочинства за місцем заподіяння шкоди або за місцем проживання чи перебування позивача(п. 17 ст. 28 ЦПК України);
  • суб’єктом господарювання спір буде розглядатися у порядку господарського судочинства за місцем заподіяння шкоди (п. 6 ст. 28 ЦПК України).

Звісно, зараз суди за місцем заподіяння шкоди працюють у більш обмеженому режимі ніж інші регіони України.

Як повідомляти рф про судовий розгляд справи?

У зв’язку зі збройною агресією та масованим вторгненням збройних сил рф в Україну 24 лютого 2022 року були офіційно розірвані дипломатичні відносини між Україною та росією.

Тому на сьогодні, найбільш оптимальним способом повідомлення рф є надсилання поштового повідомлення в посольста рф на території іноземних держав і якщо є можливість на територію самої рф.

Адвокати АО "СКІФ" допоможуть громадянам та бізнесу визначити усі можливі для них механізми відшкодування шкоди завданої рф, подати позов до суду України та супроводжувати справу до досягнення відповідного результату.

 

08. 06. 2022
|
0
/
0
| 0 коментарів |